Kajaanin Pietari ja Loiste tempaisevat Energiansäästöviikolla


Mediatiedote 3. lokakuuta 2013

Valtakunnallista energiansäästöviikkoa vietetään vuosittain viikolla 41 lokakuun alussa. Viikon aikana kiinnitetään huomioita energiansäästöön ja tottumuksiin käyttää vettä ja energiaa. Tämän vuoden valtakunnalliseksi teemaksi on valittu hankinnat.

Energiansäästöviikon tapahtumat Kajaanissa

Ma-ti 6.-7.10.
Teemaviikko pyörähtää käyntiin maanantaina, jolloin vakuutusyhtiö Ifin toimistossa järjestetään Energiansäästöviikon vinkkipäivät. Tapahtumaan osallistuvat myös Loiste ja G4S Lukkoasema. G4S Lukkoaseman henkilökunta opastaa asiakkaita lukitusturvallisuudesta. Ifin asiantuntijat neuvovat läheisten ja kodin vakuutusasioita. Loisteen asiantuntija opastaa kodin energiansäästö- ja sähköturvallisuusasioissa sekä Oma Energia -palvelun käytössä.
Tapahtuma jatkuu tiistaina. Ovet ovat avoinna klo 10-17 molempina päivinä. Päivien ohjelmassa on myös kahvitarjoilu ja arvontaa.

Ke 8.10. päivällä
Kajaanin Pietari ja Kainuun Nuotta ry järjestävät neuvontatilaisuuden maahanmuuttajille. Neuvoja Anu Koskela Ekokympiltä kertoo jätteiden lajittelusta ja kierrätyksestä. Ohjeiden jälkeen yleisö pääsee käytännön testiin, miten jätteet pitää lajitella. Koskela havainnollistaa hyvin omaa esitystään, joten asia tulee ymmärretyksi heikollakin suomen kielen taidolla.

Sari Kauppinen Kainuun LVI-Suunnittelu Oy:stä havainnollistaa eri tavoin yhden henkilön vuorokauden vedenkulutusta ja sen kustannuksia. Tavoitteena on korostaa jokaisen omaa merkitystä kustannusten synnylle. Johtoajatuksena on, että jokaisen omilla teoilla ja valinnoilla on merkitystä. Ja kun säästät vettä, säästät myös rahaa!
Sosiaali-isännöitsijä Olavi Westerinen tuo esille Pietarin näkökulmaa päivän aiheisiin ja vastaa osallistujien kysymyksiin. Tilaisuus pidetään Monikan tiloissa pääkirjastolla klo 13-15.

Ke 8.10. illalla
Kajaanin Pietari ja Loiste järjestävät Säästä sinäkin energiaa -yleisötilaisuuden kaupungintalon valtuustosalissa klo 18-20. LVI- tarkastaja Allan Mustonen Kajaanin kaupungin rakennusvalvonnasta kertoo veden ja energian kulutuksesta. Myyntipäällikkö Kauko Kemppainen Loisteelta esittelee, miten omaa sähkönkäyttöään voi seurata maksuttoman Oma Energia -palvelun avulla. Illan kohokohtana on taikuri Tapio Salomaan esiintyminen. Salomaa hauskuttaa lapsia lähitaikuuden tempuilla myös valtuustosalin aulassa asiaohjelman aikana.

To 9.10.
Teppanan koulun tokaluokkalaiset (yli 40 oppilasta) osallistuvat Energiaa tokaluokkalaisille -projektiin ja vierailevat Kajaanin Lämmöllä Kettukalliontiellä torstaina aamupäivällä.

Pe 10.10.
Kajaanin Pietari järjestää koulutusta energiansäästöstä omalle henkilökunnalleen ravintola Siriuksessa.

Energiansäästön teemaviikko jo vuodesta 1996 alkaen

Valtakunnallista Motiva Oy:n koordinoimaa energiansäästöviikkoa vietetään tänä vuonna jo 18. kertaa. Kampanjaviikkoa viettämään on ilmoittautunut yli 300 yritystä ja yhteisöä eri puolilta Suomea.

Loiste Energia on osallistunut teemaviikkoon alusta alkaen ja Kajaanin Pietari on mukana nyt 10. kertaa. Motiva palkitsi Pietarin ensimmäisenä asuinkiinteistöyhtiönä energiansäästöviikon sisällöstä ja energiansäästötyöstä vuonna 2005.

Loiste Energia (silloin Kainuun Sähkö Oyj) on saanut Motivan kunniakirjan vuonna 2001 pitkäjänteisestä energiansäästötyöstä. Vuonna 2008 Loiste (silloin Kainuun Energia Oy) ja Kajaanin Kaupunkikeskustayhdistys saivat kunniakirjat Energiansäästöviikon toteutuksesta. Valintakriteereissä painotettiin erityisesti alueellista yhteistyötä.

Loiste-yhtiöt liittyivät energia-alan energiatehokkuussopimukseen ensimmäisten joukossa. Kajaanin Pietari on mukana energiantehokkuussopimuksessa yhdessä Kajaanin kaupungin kanssa.

Lisätietoja:

Ekokymppi, neuvoja Anu Koskela, anu.koskela(a)ekokymppi.fi

G4S Lukkoasema Oy Kajaani, yksikönpäällikkö Risto Haatainen, puhelin 050 5444 962, risto.haatainen(a)fi.g4s.com

Kainuun Nuotta, koordinaattori Nina Korkeala, puhelin 044 020 5130, nina.korkeala(a)kainuunnuotta.net

Kajaanin Lämpö Oy, myyntipäällikkö Marko Saviniemi, puhelin 010 226 1305, marko.saviniemi(a)kajaaninlampo.fi

Kiinteistö Kajaanin Pietari Oy:
toimitusjohtaja Martti Böhm, puhelin 0500 574304, martti.bohm(a)kajaaninpietari.fi
sosiaali-isännöitsijä Olavi Westerinen, puhelin 050 4131363, olavi.westerinen(a)kajaaninpietari.fi

Loiste Energia Oy:
markkinointisuunnittelija Reija Huttunen, puhelin 010 226 1223, reija.huttunen(a)loiste.fi
myyntipäällikkö Kauko Kemppainen puhelin 010 226 1252, kauko.kemppainen(a)loiste.fi

Vakuutusyhtiö If, myyntipäällikkö Pirjo Heikkinen, puhelin 010 514 1462, pirjo.heikkinen(a)if.fi